Category: Myku ne goje dhe fyt

Myku ne goje dhe fyt

23.10.2020 By Yoran

Pershendetje afer 1 vit me shfaqen disa pika ne goj siq quhen nuk edi vetem me kur shfaqen diku 2 jav nuk hjeken edhe me shfaqin dhimbje te medha nuk po di qka me perdor sod lexova qe nese shfaqen kto jan nje prej shejav te para te kancerit edhe me shtyni me hi me juv pyt se a osht e vertet kjo edhe a sherohet kjo smundje edhe qka me perdor Faleminderit.

Ne internet mos kqyr se shume semundje i kan simptomat e ngjajshme. Duhesh me shku te nje otorinolaringolog ai te tregon qka ki. Nqs don munesh me shku tek nje mjek grek eshte ne kliniken Metropolis ai te kontrollon me kamere ne goje endoskopi quhet nqs s gaboj edhe te tregon qka ki. Po kancer nuk e besoj qe eshte…. Infekcionet e gojes mund te jene te ndryshme, te shkaktuara nga bakterie, virus, myshqe…etj. Konsultoje stomatologun dhe ORL-ogun.

Toggle navigation. Myku ne Goje. Myku ne Goje Pershendetje afer 1 vit me shfaqen disa pika ne goj siq quhen nuk edi vetem me kur shfaqen diku 2 jav nuk hjeken edhe me shfaqin dhimbje te medha nuk po di qka me perdor sod lexova qe nese shfaqen kto jan nje prej shejav te para te kancerit edhe me shtyni me hi me juv pyt se a osht e vertet kjo edhe a sherohet kjo smundje edhe qka me perdor Faleminderit. March 1, at am.

Xhevdet Fetahaj - Mjekesia e Punes says:. March 1, at pm. Leave a Reply Cancel reply Your email address will not be published. Comment Name. E-mail Facebook Twitter Youtube. E shtune Nuk do te kete ekspert online.Forumi Nastradini. Kryefaqe Ndihme Identifikohu Regjistrohu. NewYork05 ne rritje. Postime: Popullariteti: 3.

Myku i gojës; Katër mënyra për ta kuruar shpejt e shpejt

Infeksionet bakteriale. Meqenese kohet e fundit ky lloj infeksioni u be shume problematik, ja vlen te them dy fjale rreth tije. Keto lloj infeksionesh shkaktohen nga nje grup bakteriesh te quajtur "Stafilokoke.

Nder me te perhapurit dhe me te shpeshtit eshte i ashtequajturi Stafilokoku aureus. Meqenes ekziston ne forma te ndryshme, edhe infeksionet qe shkakton jane te shumellojshme. Infeksionet nga stafilokoku, zakonisht ndikojme dhe ndodhim ne lekure, por mund te shkaktojne crregullime te brendshme shume serioze. Keto lloj bakteriesh ne shumicen e rasteve jane te pademshme, derisa ngjiten ndjeshem me njera-tjetren ne lekure, gje qe ju ben te mundur deportimin nepermjet lekures te cilen e shkaterrojne duke hyre ne brendesi.

Nje pjese e njerezve e kane ate te pranishem ne pjese te ndryshme te trupit te tyre, si ne hunde, ne goje, ne gryke gurmaz, fyt, ne gjokse te femrat ne organet gjenitale, si dhe ne traktin e siperm respirator te frymemarrjes. Ky lloj helmimi mund te coje deri ne gjendje shoku dhe vdekje. Kjo ndodh zakonisht te femijet e vegjel b Enjtje te nyjeve limfatike ne qafe, sqetulla dhe afer prane organeve gjenitale.

Keto lloj simptomash, njekohesisht kane nje jetegjatesi shume te vogel. SHKAQET Kjo lloj bakterie mund te perhapet lehtesisht nepermjet ajrit, nga kontakti me personin e prekur, apo edhe nga vende te kontaminuara. Keto bakterie futen ne brendesi te organizmit kryesisht nepermjet nje folikuli floku te infektuar apo nga gjendrat e djerses, ose kur nje siperfaqe e lekures eshte demtuar si rezultat djegjeje apo shpimi nga insektet.

Personat qe jane me ne rrezik qe te preken nga keto lloj infeksionesh bakteriale jane: - Foshnjat e sapolindura - Grate ne periudhen e laktacionit te ushqyerjes me qumeshtin e gjirit te femijes - Personat qe kane nje sistem imun te dobesuar nga trajtimet me rreze ultra - Personat qe i neshtrohen kimoterapise si rezultat i kurimit ndaj kancereve te ndryshme.

Zakonisht duhet te merret nje kulture gjaku apo lengjesh te tjera ne zonen e infektuar per te percaktuar nese bakteria eshte e pranishme apo jo Nqse infeksioni nuk eshte siperfaqesor, atehere duhet te kryhen procedura te tjera sic jane radiografi apo sic njihet ketu me emrin X-ray, per te percaktuar vendndodhjen e bakterit dhe seriozitetin e tije.

Lloji dhe sasia e antibiotikut qe duhet dhene varet nga vendi dhe severiteti i infeksionit, meqenese shume infeksione te tilla jane imune ndaj shume antibiotikeve. Our greatest Glory is not in never falling, but in raising every time we fall Bomboni V.

P ne Nastradini. Jo gjithehere ajo qe te le pershtypje e paster per sy do t'thote t'jet ashtu!! S'tafillokoku eshte nje nder format e baktereve me t'zakonshme qe gjendet ne hundene veshene gojene akne te gjitha ato jane te mbushura me stafilokok Dhe jo te t egjithe organizmat indikon njejet Ndersa, tek ata qe e marin nga keta bartes mund t'ju sjelle shume telashene ritmin dhe berjen e jetes normal Stafilokoku eshte virusi me i tmerrshem i lekures , mjere kujt i bie pasi duhet te izolohet nga gjithcka e cdo kush qe i afrohet apo edhe doren ti japi ta takoje e merr , ka nje efekt te tmerrshem ngjites.

No Party! Pershendetje isha e inferesuar te dija si mund tr sherohet ky bakter, ne momentin qe kalon ne kronike. Bakteri shfaqet ne ureter. SMF 2.Identifikohu ose regjistrohu. Sa here qe ecen i enjtet kemba shume. Ka provuar cdo lloj ilaci edhe nuk ka permiresim. E ka poshte tek kemba, i behet me plage te vogla rreth e perqark ose pucurra me mire te shpjeghem edhe i behet edhe siper me pucurra.

A eshte ndonje qe di dicka persa i perket kesaj semundje. Faliminderit shume. Kondrapedali20 Feb Frain The16 Jan Nese vuan nga myku ne kembe atehere mund te provoje kremrat me antibiotike antimikotike itrakonazol, flukonazol, mikonazol etj dmth dhe nese ato nuk punojne atehere mund te marre nje doze me te forte ne rruge orale.

Gjithsesi, perpara se te filloja nje terapi te tille, do provoja te beja edhe nje analize mikrobiologjike te zones ktu i thone "tampone cutaneo" per te pare nese ke te besh me myk apo jo dhe ne baze te pergjigjes te filloje terapine e cila gjithsesi duhet te vleresohet nga mjeku se cilen me fillu dhe me cfare doze! Nuk ta keshilloj te fillosh terapine ne menyre vetjake pa konsultuar mjekun. Wii27 Jan Hank likes this. You must log in or sign up to reply here.

Show Ignored Content. Emri ose adresa juaj e emailit: Do you already have an account?With the exception of mold requiring immediate treatment, other concerns of the child's mouth are serious.

The child may refuse food if the tooth is toothed. Give them liquid foods. Toothache toothache Teeth begin to appear at the age of six months and are filled when the child is three years old. During the period of tooth extraction, the gums are swollen and reddened. The child will be anxious and moving and will seek to chew items. It can make restless sleep and have pain while eating. Treatment Usually, medical treatment is not necessary.

Do not think that other signs such as lack of appetite or vomiting come from the teeth.

ME NDIHMONI SI TE TRAJTOHET SEMUNDJA E MYKUT

This never happens. Talk to your doctor in these cases. They are oval or circular, yellow in color and infected. They heal on their own within days, but if they reappear, talk to your doctor. Your child may have difficulty eating, especially salty food, or may refuse to eat. Treatment Your doctor may prescribe anti-infection medication.

Try to remove their causes: it may be a sharp tooth, or the baby may bite their mouth while eating. Whatever type of ulcer your child has, give them liquid foods to drink with a canister and avoid salty and acidic foods. Although not serious, it causes the baby to have trouble breathing or feeding. In children, mold can only be seen in the mouth, but it also infects the gastro-intestinal tract and the anal area excrementwhere it is often confused with panolin irritation. If you try to wipe them tight, they may bleed.

Around the anal area the mold appears with red spots or irritation. Treatment It can be treated quickly with liquid-based antimycotics and cream for the anal area. Liquid and lukewarm foods are advised, especially yogurt. If there is anal mold, you should keep the baby as dry as possible. MOLD The mucous membrane can be infected by a fungus called candida. Its growth is kept in check by the presence of other bacteria, but when these bacteria are eliminated by antibiotics, the candida begins to multiply.

Mold can pass from the mother to the baby through the vagina. In children, mold can be seen only in the mouth, but it also infects the gastro-intestinal tract and the anal area excrementwhere it is often confused with irritation from the panolina.

Even the glands are almonds, but unlike those found in the throat, the glands are hidden in the back of the throat tube, which comes immediately behind the mouth. Their job is to be a protective wall for bacteria and viruses.

But they do not always manage to resist their attacks and then blush and magnify. The child may have high fever, thicker and more fluid runoff from the nose, earache, speaking with a nosebleed as if it were cold.

If the glands are greatly enlarged, there is difficulty breathing, which makes them breathe orally and snore at night. The pediatrician advises a fever treatment and if the infection is bacterial, antibiotic. When the glands rash too often leading to middle ear infection, or enlarged to obstruct breathing, he may advise a visit to the otorhinolaryngologist, who will decide if surgery is needed.

Lymphatic Things Lymph glands produce more white blood cells in the event of an infection to kill the bacteria. The production of white blood cells causes the lymph glands to become infected and painful. To recognize them, place your fingers below the baby's neck.

Myku i Shkaktuar Nga Antibiotikët – Pse Ndodh Dhe Çfarë Duhet Të Bëni Në Shtëpi

Me poshte disa sugjerime te tjera nga ne, duke qene se ka disa minuta qe nuk po levizni Hyr Regjistrohu.Jam nje qytetar dhe kam kete shqetesim: Nuk mund te marre fryme as me hunde e as me goje dhe as nuk mund te pije pije freskuese dhe as uje te ftohte sepse me fillon nje kolle e cila me merr shpirtin.

Cfare kam dhe si mund ta kuroje? Kollitja e shumte dhe e gjate me ben te kem nje dhimbje te forte koke dhe te gjithe pjeseve te trupit.

Me ndihmoni se po cmendem. Arben ti je alergjik. Keto jane shenjat e para te astmes bronkiale. Drejtohu menjehere tek mjeku alergolog. Arben …kete shqetesim e ka pasur dhe nje i afert i imi …beri lloj ,lloj mjekimesh …. Te rekomandoj ta perdoresh …. Ka mjalte pishe sa te duash tek pika shumices te ne mes te rruges midis shkolles Vasil Shanto dhe kryqezimit te 21dhjetorit. Djathtas kur nisesh nga shkolla V. Por kane dhe supemarketet. Pershendetje Po bej nje jave qe me ka dale nje si pucer larte mbi dhembet ne pjesen ndarse te buzes se siperme dhe nofulles ,kjo pucra eshte nga brenda gojes.

Quhen afte mos u shqeteso nuk jane asgje per tu alarmuar. Merr njr somatokuran ne farmaci dhe lyeji me ate dhe per dite ikin…. Si mun ta kuroj mykun te kembet?

Cfar duhet te perdor. Si mund ta kuroj mykun kam vetem ne vendin e vogel cfar mund te perdor a mund tme ndimoni me kte problem. Pershendetje kam problem me lekuren e duarve kam kruajtje dhe carje te lekures behen e disa fluksa te vogla me uje ju lutem me jepni udhezime. Pershendetje dhe nje vit te mbare!Prane kesh shitet lokal m2 i investuar aktualisht me kontrate qiraje afatgjate! Lokali eshte Restoranti ndodhet ne zonen e unazes se re.

Si kurohet myku ne goje te favorshme per biznese dhe dyqane me qera ose ne shitje. Okazione me te fundit per urime ditelindjen per tezen biznes ne shitje sa kushton grami i argjendit dyqane ne shitje ne tirane sot ese per heronjte e kosoves nuk vdesin kurre urime per ditelindje per femije 1 vjec heronjte e kosoves nuk vdesin kurre ese lokal ne shitje tirane poezi urime per lindjen e djalit hotele ne shitje.

Identifikohu Regjistrohu! Publiko Njoftim al English Albanian Italian.

Myku në thonj, 6 ilaçe antiseptike që mund t’i përgatisni nga kuzhina

Rregullat - Reklama - Rreth nesh - Publiko Njoftim. Per te gjithe ju individ, punonjes apo sipermarres qe deshironi te merrni nje leje qarkullimi me makine duhet te aplikoni online.

Cmimi min. Cmimi max. Opsione Online 19 lexues 0 njoftime ne pritje. Elbasanit m2 Perballe Uni. Shitet Garazh m2 Cmimi Mundesi Investimi. Qender Korce KM nga qendra. Premium 2. Qender Lushnje KM nga qendra. Real Estate-si kurohet myku ne goje Si kurohet myku ne goje te favorshme per biznese dhe dyqane me qera ose ne shitje. A keni ndonje gje per te shitur?

Shisni online falas.Ta ruaj informacionin? Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4. Per te qene me te sakte para disa vitesh kam marre nje doze te madhe antibiotikesh dhe duke qene se ishte hera e pare qe merrja aq shume mu krijua myk ne goje dhe ne zorre.

Me kalimin e kohes mendoja se me fruta dhe uje me sode do kaloje por gjuha me vazhdon te jete si me pare. Bera nje analize per mykun ne goje, ne zorre ne te gjitha vendet e trupit dhe analizat me dolen negative. Une jam e sigurt qe mu krijuan myk sapo fillova te perdor antibiotiket, por tani qe analizat thone te kunderten nuk di cte mendoj. Nese vertete eshte myk ne goje di ndokush te me thote ndonje metode tjeter popullore per heqjen e mykut ne goje Faleminderit dhe gjithe te mirat!

Askush nuk mund te me ndihmoj per kete problem ne kete forum Do isha shume e interesuar per ilace popullore pasi kam marre "tmerr" nga myku. Mund te me jap dikush nje pergjigje Nga e di ti qe t'u krijua myku ne goje, dhe aq me teper ne zorre, kur more antibiotiket para disa vjetesh? Nuk ja ke treguar ndonje doktori ato pucrrat ne rreze te gjuhes?

Hidhëtia e gojës dhe gjuhës

Mundesisht na u pergjigj njehere per keto qe te shohim. Te shkuara, angeldust. In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed. Ruaj Lidhjet Ruaj Lidhjet Digg del. Projekti Albasoul Albasoul. Krijoni Kontakt.